Muzeum Inżynierii i Techniki (do 11 marca 2022 r. Muzeum Inżynierii Miejskiej) mieści się w budynkach najstarszej krakowskiej zajezdni tramwaju konnego i elektrycznego. Początki związane z kolekcjonowaniem eksponatów technicznych, które stały się fundamentem tego muzeum, sięgają jeszcze XIX wieku i początku XX wieku, ale dopiero uchwałą z 1 października 1998 roku zostało ono otwarte. Muzeum Inżynierii Miejskiej gromadzi historyczne obiekty techniki, zwłaszcza polskie: maszyny, narzędzia, sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Zbiory muzealne są zgromadzone w trzynastu działach tematycznych:
- Pojazdy szynowe
- Pojazdy kołowe
- Komunikacja miejska
- Inżynieria miejska
- Technika odtwarzania dźwięku
- Technika odtwarzania obrazu
- Technika biurowa
- Telekomunikacja
- Technika gospodarstwa domowego
- Rzemiosło
- Przyrządy naukowo-badawcze
- Maszyny przemysłowe
- Varia – między innymi różnego typu tablice informacyjne, ostrzegawcze, szyldy, reklamy zewnętrzne, oznaczenia budynków oraz tabliczki znamionowe.
Jak zwykle najbardziej interesowały mnie zabytki motoryzacji i transportu publicznego. Ostatnio, jak byłem, wystawionych samochodów jest znacznie mniej, ale jest to związane z planowanym otwarciem w 2025 roku nowej ekspozycji w Hangarze Czyżyny, w której znajdzie się około 90 oryginalnych pojazdów z kolekcji Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie oraz kilka obiektów z innych muzeów. Hangar Czyżyny został przekazany w użytkowanie Muzeum Inżynierii i Techniki w 2009 roku. Z zabytkowych środków transportu warto wymienić: pierwszy polski tramwaj typu C z 1926 roku (do dziś zachowały się jedynie dwa egzemplarze), motocykl CWS M111 Sokół 1000 z 1935 roku, samochód Polski Fiat 508 III, Junak z 1936 roku, prototyp samochodu Smyk B30 oraz Beskid. Gdy byłem po raz pierwszy, najwięcej było modeli Syren, Warszaw i Fiatów.Po modernizacji powierzchnia wystawiennicza muzeum wynosi 6 tysięcy m2. Muzeum w ewidencji posiada około 3300 obiektów.