Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie – Polska

Opublikowano: 07.02.2025
Ilość wyświeteleń:
Lokalizacja: Kraków

Muzeum Inżynierii i Techniki (do 11 marca 2022 r. Muzeum Inżynierii Miejskiej) mieści się w budynkach najstarszej krakowskiej zajezdni tramwaju konnego i elektrycznego. Początki związane z kolekcjonowaniem eksponatów technicznych, które stały się fundamentem tego muzeum, sięgają jeszcze XIX wieku i początku XX wieku, ale dopiero uchwałą z 1 października 1998 roku zostało ono otwarte. Muzeum Inżynierii Miejskiej gromadzi historyczne obiekty techniki, zwłaszcza polskie: maszyny, narzędzia, sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Zbiory muzealne są zgromadzone w trzynastu działach tematycznych:

  1. Pojazdy szynowe
  2. Pojazdy kołowe
  3. Komunikacja miejska
  4. Inżynieria miejska
  5. Technika odtwarzania dźwięku
  6. Technika odtwarzania obrazu
  7. Technika biurowa
  8. Telekomunikacja
  9. Technika gospodarstwa domowego
  10. Rzemiosło
  11. Przyrządy naukowo-badawcze
  12. Maszyny przemysłowe
  13. Varia – między innymi różnego typu tablice informacyjne, ostrzegawcze, szyldy, reklamy zewnętrzne, oznaczenia budynków oraz tabliczki znamionowe.

Jak zwykle najbardziej interesowały mnie zabytki motoryzacji i transportu publicznego. Ostatnio, jak byłem, wystawionych samochodów jest znacznie mniej, ale jest to związane z planowanym otwarciem w 2025 roku nowej ekspozycji w Hangarze Czyżyny, w której znajdzie się około 90 oryginalnych pojazdów z kolekcji Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie oraz kilka obiektów z innych muzeów. Hangar Czyżyny został przekazany w użytkowanie Muzeum Inżynierii i Techniki w 2009 roku. Z zabytkowych środków transportu warto wymienić: pierwszy polski tramwaj typu C z 1926 roku (do dziś zachowały się jedynie dwa egzemplarze), motocykl CWS M111 Sokół 1000 z 1935 roku, samochód Polski Fiat 508 III, Junak z 1936 roku, prototyp samochodu Smyk B30 oraz Beskid. Gdy byłem po raz pierwszy, najwięcej było modeli Syren, Warszaw i Fiatów.Po modernizacji powierzchnia wystawiennicza muzeum wynosi 6 tysięcy m2. Muzeum w ewidencji posiada około 3300 obiektów.